Skapuláré felvétele a Budapest-Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templomban

• 2024. január 25.

Templomunkban lehetőség nyílik a skapuláré felvételére 2023. február 11-én (szombaton) az előesti szentmise keretében 17:00 órától. A szentmisét Vörös András OCD karmelita tartományfőnök mutatja be, majd szolgáltatja ki a skapulárét.

Akik szeretnék viselni a skapulárét, azok szándékukat szíveskedjenek legkésőbb február 8-ig előre jelezni a következő módokon:
- személyesen a Plébánia irodájának nyitvatartási idejében.
- a 06-1-318-3108-as telefonszámon
- az iroda.belvarosiplebania@gmail.com címen.
Szeretettel várjuk jelentkezésüket.

Mi a skapuláré?
A skapuláré (vállruha) a szerzetesi öltözetnek az a része, amely a vállon átvetve elől és hátul szabadon esik alá a tulajdonképpeni ruhán (habituson).
A kármelita skapuláré a kármelita rendi öltözet legbecsesebb darabja. Eredete visszanyúlik Stock Szent Simonnak, a rend generálisának 1251-ben történt látomásához. Akkoriban a rend válságot élt át a Szentföldről Nyugat-Európába való átköltözése miatt, és a fennmaradásáért küzdött. A generális arra kérte Szűz Máriát, hogy erősítse meg a rendet valamilyen kiváltsággal. Megjelent neki a Szent Szűz, átadta a skapulárét azzal az ígérettel, hogy akik azt méltóképpen viselik, üdvözülnek.
Egy másik kiváltság is kapcsolódik a skapuláréhoz, az ún. szombati kiváltság, amely XXII. János pápának egy látomásán alapszik, s amelyet egy pápai bulla is megemlít a XIV. századból („Sabbatine Bull” 1322. március 3.): mindazok, akik méltóképpen viselik a skapulárét, Mária közbenjárására megszabadulnak a purgatórium fájdalmaitól a halálukat követő szombaton. Ezt a kiváltságot a későbbiekben több pápa megerősítette.

A skapuláré felvételével azt fejezzük ki, hogy gyermeki bizalommal elfogadjuk Szűzanyánk anyai pártfogását, és segítségét kérjük abban, hogy életünk folyamán egyre jobban követni tudjuk őt és az ő Szent Fiát. Hiszen csak Jézus Krisztus követése nyitja meg számunkra a mennyország ajtaját.